Partillecup 2008

8/7-2008
For 14. gang var en delegation fra Brabrand taget af sted til verdens største håndboldstævne i Gøteborg. Der var næsten 900 deltagende hold i stævnet og 7 af dem kom fra Brabrand IF. Brabrand var repræsenteret af hold i Boys18 (B18) og B14, Girls18 (G18), G16, G14, G13 og G12. De yngste deltagere på turen var 10 år og de ældste deltagende spillere var 18 år gamle. Turen blev i år støttet af Sparekassen Kronjyllands Århus City-afdeling, der har givet et tilskud til deltagelse af ledere. Vi prioriterer at være ledere nok, så forældrene kan aflevere deres børn i vores varetægt og med sindsro kan lade børnene få denne kæmpe oplevelse. Dette gør turen lidt ekstra dyr og derfor er vi meget glade for at Sparekassen Kronjylland i Århus City, også synes det var vigtigt at børnene skulle være i så trygge hænder som muligt.

For Brabrand-holdene bød turen på mange oplevelser både på og udenfor banen. I Partille Cup 2008 blev der spillet over 3200 kampe på 54 baner og der blev scoret næsten 80000!!! mål i turneringen. Der er enorme tal når man tænker over det og det gik nok først op for vores deltagere hvor stort stævnet i virkeligheden til åbningshøjtideligheden med deltagelse af over 13.000 deltagere. Det er godt nok i en noget anden målestok end de stævner vi ellers deltager i.

Udenfor banen var vi indlogeret på Burgårdens Gymnasium midt i stævnets centrum og med 500 meter til Nya Ullevi, hvor der i øvrigt var Bruce Springsteen-koncert 2 aftener mens vi var der. McDonalds i Scandinavium var nærmeste nabo og vi bidrog undervejs flittigt til omsætningen, når dagens resultater og oplevelser skulle fordøjes over en is i aftensolen. Vejret var helt fantastisk med høj solskin og op mod 30 grader bortset fra en formiddag, hvor der lige var optræk til lidt gråvejr i en times tid.

På banen klarede Brabrands hold sig rigtig flot. Vi vandt 3 puljesejre i de indledende puljer, dvs. næsten halvdelen af vore hold vandt deres puljer. Vi blev den bedste ikke-svenske klub i indledende pulje, og foran os var kun 4 svenske storklubber som f.eks. IK Sävehof, der som arrangør af stævnet deltog med 62 hold og Önnered der havde 22 deltagende hold i stævnet. De var ikke i nærheden af samme høje procentsats af puljevindere blandt deres deltagende hold. Hele 5 af vore hold deltog i A-slutspillet og spillede med om finalepladserne.

3 af vore hold kvalificerede sig til semifinalerne: B18 var af sted med en meget smal trup, der spillede fuldt op til potentialet og var meget tæt på finalepladsen. Til slut slap kræfterne op og semifinalen blev endestationen for et meget flot stævne med mange tætte kampe på højt niveau.

G12 vandt mange kampe med 1 mål og vandt også en enkelt kamp i golden goal inden et kroatisk hold var for gode i semifinalen. Vores piger spillede rigtig flot og fik en kæmpe oplevelse med derfra og mod på mange års fremtidig deltagelse.

Den store triumfator var dog G16 (piger årg. 92-93) der efter 5 sejre i indledende pulje, sejre i 1/16-dels, 1/8-dels, kvart- og semi-finale sluttede af med finalesejr over svenske Önnered med 15-12. Det var en suveræn indsats med 10 sejre i træk af vore piger der sikrede Brabrand en finalesejr i en af de helt store rækker. Der var 67 deltagende hold i denne række, så præstationen var virkelig flot. Opbakningen i finalen var suveræn fra Brabrandlejren, der sad samlet 60 personer og gav den gas foran op mod 2000 tilskuere til finalekampene.

Alle resultater fra alle Brabrands hold kan ses på Partille Cup-hjemmesiden.

Tak for en rigtig god tur og vi håber at I alle må få en rigtig god sommer.

Trænerne.

PS: Partille Cup 2009 afvikles fra 30. juni – 5. juli. Få bare sat kryds i kalenderen.